Кафедра технології жирів, хімічних технологій харчових добавок та косметичних засобів
Аніта Пастух- наша випускниця Національний університет харчових технологій, волонтерка, власними зусиллями розробляє, виготовляє і передає військовим на передову засоби для гігієни шкіри. Косметичка військового- мрія втілена у реальність! Аніта у грудні успішно захистилась і тепер є магістром з хімічної технології та інженерії! Пишаємося нашою талановитою, небайдужою, патріотичною молоддю! Все буде Україна
💥За доброю традицією прилюдні захисти випускових кваліфікаційних робіт магістрів НУХТ відбуваються англійською мовою!
💼Цьогоріч англійською мовою на кафедрі ТЖХТ захищалися двоє здобувачів:
Анна Прокопенко «Розроблення технології виділення епідермального фактору росту» та Ярослав Огуй «Розробка рецептури лікувально-профілактичної зубної пасти з екстрактом звіробою», керівник – доц. к.т.н. Олена Подобій.
Захисти робіт в online форматі оцінювала Екзаменаційна комісія у складі:
✅Голова: Юрій Панченко, к.х.н., доцент кафедри органічної хімії Національного університету «Львівська політехніка».
✅Члени комісії: Михайло Мілюкін - д.х.н., професор; Тетяна Бойчук - к.х.н., доцент, гарант освітньо-професійної програми; Олена Подобій - к.т.х., доцент; секретар – Галина Біла к.х.н., доцент.
Також захисти відвідали Тамара Носенко - д.т.н., професор, завідувач кафедри, доценти Ігор Фесич, Олеся Романова, завідувач лабораторіями Алла Таволжан та магістри 1 року навчання.
☝️Слід відмітити, що всі представлені роботи мали не лише теоретичне спрямування а й практичну цінність, адже більшість здобувачів уже працюють за спеціальністю у провідних фарм. компаніях України та зарубіжжя, на підприємствах харчової і косметичної галузей.
☝️Всі роботи пройшли апробацію на вітчизняних та міжнародних наукових конференціях. Окремі роботи мають Акт вправадження у навчальний процес та Акт впровадження у технологічну лінію виробництва на косметичних підприємствах!💄⚗️🏆
За результатами захистів 11, 13, та 16 грудня Екзаменаційна комісія одноголосно присвоїла 16м здобувачам кваліфікацію «Магістр» за освітньо-професійною програмою «Хімічні технології харчових добавок та косметичних засобів».
💥Один здобувач отримає диплом з відзнакою:
👏👏🥇Савіцька Ганна
Пишаємося нашою талановитою молоддю і запрошуємо до вступу на третій освітній рівень навчання!
Сьогодні перед харчовою промисловістю постають нові завдання створення олієжирової продукції з високими показниками якості та характеристиками, що здатні задовольнити самі вибагливі смаки споживачів.
Тенденції світового ринку свідчать про інтенсивний розвиток та розширення споживання жировмісної продукції.
Технології жирів поєднують складні найсучасніші методи та способи перероблення олієвмісної сировини, які вимагають спеціально підготовлених фахівців, що мають високий рівень теоретичних знань та здатні використовувати їх на практиці для реальних потреб виробництва та реалізації продукції.
Отримані теоретичні знання з технології жирів студенти закріплюють під час проходження різних видів практик: навчальної, технологічної, а також перед дипломної.
Практична підготовка здійснюється на передових підприємствах України, обладнаних високоефективними лініями, із застосуванням сучасних новітніх технологій виробництва та переробки олій та жирів, а також виробництва парфюмерно-косметичної продукції.
Практична підготовка студенів здійснюється на провідних підприємствах олієжирової та парфюмерно-косметичної промисловості.
Суттєву допомогу в організації практики студентів надає співпраця з головними асоціаціями галузі, що об’єднують потужні підприємства галузі: асоціація «Укролієпром» та асоціація «Парфумерії та косметики України».
Практична підготовка студентів здійснюється на таких передових підприємствах галузі як:
ПАТ «Миронівський Хлібопродукт», ПАТ «Львівський жиркомбінат»; ПАТ «Вінницький олієжиркомбінат»; ПАТ «Запорізький ОЖК»; ЗАТ «Полтавський олієекстракційний завод Кернел Групп»; ТОВ «Слобожанський миловар»; ТОВ «Одеський олієекстракційний комбінат»; ПрАТ «Мелітопольський олійноекстракційний завод», ТОВ «Дельта Вілмар СНД», ПрАТ "Київ-Атлантик Україна" м.Миронівка , ПрАТ «Київський маргариновий завод», ПАТ «Кіровоградолія» м. Кіровоград, ТОВ «Натуральна косметика» та інші.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ до проходження практики
Програма технологічної та переддипломної практик студентів ІV курсу освітнього ступеня «Бакалавр» спеціальності 181 «Харчові технології» денної та заочної форм навчання: [Електронний ресурс]./ уклад.: В.О. Бахмач - К.: НУХТ, 2017 - 16 c.